Klocki ratunkowe

Każdego dnia na świecie powstaje przynajmniej jeden ciekawy projekt, który na zawsze pozostanie w sferze pomysłów niezrealizowanych. Tym razem mowa o koncepcji cegieł wyglądających jak olbrzymie klocki LEGO, które miały zapewnić jedzenie, wodę oraz schronienie ofiarom klęsk żywiołowych.

W przypadku katastrof i nieoczekiwanych klęsk żywiołowych głównym celem służb niosących pomoc jest zapewnienie ofiarom żywności i schronienia. Jednak proces ten często związany jest z produkowaniem dużej ilości zbytecznych odpadów. Aby rozwiązać tą kwestię UNICEF zlecił opracowanie niezwykłego projektu opakowań wielorazowego użytku, będących jednocześnie pojemnikiem na wodę i pożywienie oraz materiałem budulcowym. A także do złudzenia przypominających maxi-wersję klocków LEGO.
Każdy klocek składa się z dwóch części – w jednej znajduje się ryż, w drugim woda. Kiedy obie części pojemnika zostaną opróżnione, można wypełnić je dla obciążenia ziemią i piaskiem, a potem zbudować z nich – niczym z klocków LEGO – tymczasowy schron.

Ten ciekawy projekt opracowany dla UNICEF’u przez Psychic Factory w 2011 roku nigdy nie został zrealizowany. Można się tylko domyślać, dlaczego. Prawdopodobnie wysoki koszt wyprodukowania jednej LEGO-cegły stanął na przeszkodzie realizacji. Ale może to i lepiej? W końcu LEGO są z plastiku, a czy świat potrzebuje go jeszcze więcej? Nawet w słusznym celu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *