W Ogrodzie nikt się nie nudzi!

Dzień Ziemi świętowano na całym świecie, również w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. 27 kwietnia dopisała słoneczna aura, a goście tłumnie odwiedzali Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej przez cały dzień do samego zmroku.
Dzień Ziemi tak hucznie obchodzono już po raz trzeci. Nie zabrakło gry terenowej z wykorzystaniem GPS-ów zorganizowanej przez mikołowskich krótkofalowców SP9PKS. Gra cieszyła się ogromnym powodzeniem, ponad 150 osób mogło wziąć w niej udział, a chętnych było o wiele więcej.

Nowa część ogrodu botanicznego, która jeszcze nie jest udostępniona do zwiedzania, w tym dniu została otwarta i wszyscy zainteresowani nowymi nasadzeniami i nowoczesną infrastrukturą ogrodową, a także odrestaurowanymi wapiennikami i tarasami widokowymi nad kamieniołomem mieli okazję wraz z przewodnikiem odbyć wspaniałą wędrówkę, aby na koniec, zdobywając szczyt Fiołkowej Góry, dotrzeć do Centrum Edukacji.

W namiotach edukacyjnych odbywały się warsztaty: Kącik Sadownika, w którym najmłodsi w ekodoniczkach z wytłoczek na jajka siali warzywa, wykonywali prace manualne, malowali farbami na wielkim formacie Ziemię w skali XXL i wiele innych. Ci bardziej ruchliwi mogli zagrać w piłkę nożną lub wziąć udział w zabawach rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

W nawiązaniu do Ekobazaru, który od 6 kwietnia odbywa się w każdą niedzielę w Ogrodzie, odbyło się seminarium popularnonaukowe: ABC świadomego konsumenta – jak rozpoznać produkt ekologiczny. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, co to są produkty ekologiczne, jak je rozpoznać w sklepie i na bazarze, i dlaczego warte są swojej ceny.

W grze dyskusyjnej pn. Remiks energetyczny uczestnicy mieli okazję poćwiczyć umiejętność argumentacji, wysłuchiwania racji innych osób, rozważania za i przeciw oraz wspólnego podejmowania strategicznych decyzji. A wszystko to dotyczyło oczywiście naszej planety.

Dzieci oraz ich opiekunowie z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka z Mikołowa przygotowali piękną wystawę prac plastycznych pt. „Drzewo moim przyjacielem”, która kolorowo dopełniła obchody Dnia Ziemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *