Nie mów do mnie misiu

Jak zachowywać się w krainie niedźwiedzia? Niedźwiedź brunatny nie jest misiem do przytulania, zaś od naszego zachowania na szlaku zależy przyszłość tego gatunku w naszym kraju. Aby przypomnieć o tym turystom wybierającym się na górskie szlaki, znani i lubiani Polacy zaangażowali się w akcję edukacyjną „Nie mów do mnie misiu”. Dołącz i Ty!
Jak wziąć udział w akcji?

To proste! Zrób sobie zdjęcie z hasłem „Nie mów do mnie misiu” napisanym na zwykłej kartce papieru i opublikuj na swojej lub naszej tablicy na Facebooku. Podpisz zdjęcie hasztagiem #NieMówDoMnieMisiu i powiedz o akcji swoim znajomym.

Możesz także wesprzeć nasze działania na rzecz ochrony przyrody i podarować sobie lub bliskim wyjątkową koszulkę z niedźwiedziem i hasłem „Nie mów do mnie misiu”. Zapraszamy do naszych aukcji na Allegro. Nosząc koszulkę z tym ważnym dla niedźwiedzi przesłaniem staniesz się ambasadorem akcji i razem z nami będziesz edukować turystów. Koszulki wyprodukowane zostały z najwyższej jakości bawełny organicznej.

O akcji
To już kolejna edycja akcji „Nie mów do mnie misiu”, prowadzonej przez WWF Polska we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Tatry są jedną z dwóch głównych ostoi niedźwiedzia w Polsce. Z powodu dużego natężenia ruchu turystycznego i niewielkiego obszaru tych gór turyści powinni zachować szczególną rozwagę podczas górskich wędrówek. Tatrzański Park Narodowy ma wiele doświadczeń związanych z przeciwdziałaniem sytuacjom konfliktowym. Cały czas jednak istnieje ryzyko nieodpowiedzialnego zachowania ludzi, które może prowadzić do tragicznych zdarzeń.

Tak stało się w przypadku niedźwiadka zabitego w Dolinie Chochołowskiej – opowiada Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Sprowokowane przez ludzi zwierzę zginęło z ich rąk. Wcześniej w Parku musieliśmy sobie poradzić z niedźwiedzicą Magdą. Ta samica, „zdemoralizowana” przez dokarmiających ją turystów, nie mogła już żyć w naturze i trafiła do wrocławskiego ZOO, gdzie zginęła. Dlatego tak ważna jest edukacja Polaków.

W Polsce żyje około 100 niedźwiedzi. Dwiema najważniejszymi ostojami tego gatunku są Bieszczady i Tatry. Oprócz akcji edukacyjnej WWF prowadzi inne działania zapobiegające powstawaniu sytuacji konfliktowych z niedźwiedziami. Wśród nich jest ustawianie specjalnych koszy na śmieci, które uniemożliwiają niedźwiedziom dostęp do ich zawartości, a także rozdawanie specjalnych elektrycznych pastuchów właścicielom pasiek zlokalizowanych w rejonie występowania tych drapieżników.

Zachęcamy do pobrania pocztówkowego poradnika WWF „Oto niedźwiedź”, z którego dowiesz się, jak postępować w krainie niedźwiedzia, by nie szkodzić tym zwierzętom.

źródło: wwf.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *