Już ponad sto łodzi pod banderą „wpłyń na czyste Mazury”

Już od prawie 2 tygodni na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich można spotkać jacht pod żaglami projektu Fundacji Nasza Ziemia „Wpłyń na czyste Mazury”. Załoga rejsu odwiedziła do tej pory ponad 14 portów, aby promować ideę odpowiedzialnej turystyki i przypominać żeglarzom, że wszyscy mamy wpływ na stan środowiska, także podczas wypoczynku.
Przez cały czas akcji rozdawane są mapki z informacjami o punktach zrzutu ścieków na Mazurach i prowadzona jest Ekosonda, dzięki której Fundacja wspólnie z kampanią 7 cudów Mazur bada świadomość ekologiczną turystów – pierwsze wyniki są niepokojące. Rejs jest elementem 21. edycji kampanii „Sprzątanie świata – Polska”, przebiegającej w tym roku pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!”.

Relacje z rejsu można śledzić na bieżąco na Facebooku!
www.facebook.com/wplynnaczystemazury

13 lipca z Węgorzewa wyruszył pierwszy ekologiczny rejs Fundacji Nasza Ziemia. Pod hasłem „Wpłyń na czyste Mazury”, załoga rejsu zdążyła opłynąć już jeziora: Mamry, Kirsajty, Dargin, Dobskie, zat. Łabap, zat. Sztynorcką, jez. Kisajno, Tajty, Niegocin, Boczne, Jagodne, kanały: Szymoński, Mioduński, Grunwaldzki, Tałcki, jez. Szymon, Kotek Wielki, Tałtowisko, Tałty, przez cały czas prowadząc edukację ekologiczną i informując turystów o odpowiedzialnych zachowaniach podczas wypoczynku.

W najbliższą sobotę będzie można spotkać załogę rejsu w Mikołajkach podczas Regat o puchar 7 Cudów Mazur.
Miejsce: wioska żeglarska w Mikołajkach, godz. 10.00
W programie:

  • spotkanie z załogą rejsu
  • konkursy na temat eutrofizacji
  • malowanie czystych Mazur – happening Mazurska Wstęga
  • konkursy wiedzy nt. odpowiedzialnej turystyki
  • konkurs wiedzy o Mazurach

A we wtorek 29 lipca zapraszamy na wyspę Czarci Ostrów
29 lipca, we wtorek od godz. 12.00 każdy, komu bliska jest idea czystych Mazur będzie mógł się wziąć udział we wspólnym sprzątaniu jednej z najbardziej znanych i tajemniczych wysp na jez. Śniardwy – wyspy Czarci Ostrów. Inicjatywę wspierają: Nadleśnictwo Pisz, gmina Pisz, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Mazurski Park Krajobrazowy.

„Pod wspólna banderą!” dla czystych Mazur
Wyniki badańOd początku trwania rejsu przyłączyło się do niego już ponad 100 załóg łodzi pływających Szlakiem Wielkich Jezior. Część z nich pływa na specjalnie wyposażonych w przygotowane przez Fundację materiały edukacyjne łodziach firmy Ahoj Czarter – partnera projektu. Pozostali chętni otrzymali niebieską banderę projektu, po podpisaniu deklaracji, zobowiązującej, między innymi, do zrzucania ścieków tylko w miejscach do tego przeznaczonych oraz dbania o to, żeby odpady z jachtów trafiały do właściwych pojemników do segregacji. Mapa z rozmieszczeniem ekomarin na Mazurach jest dodawana do bandery razem z przewodnikiem turystycznym. Mapa jest także dostępna on-line: naszaziemia.pl/files/mapka_mazur.pdf .

EKOSONDA
Fundacja Nasza Ziemia nie ogranicza jednak swoich działań podczas Rejsu tylko do edukacji ekologicznej – od tygodnia prowadzone jest także badanie postaw i świadomości ekologicznej turystów i żeglarzy w zakresie ochrony środowiska. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji i kampanii 7 cudów Mazur. Dotychczas zebrane wyniki dają do myślenia:

• blisko połowa (45%) ankietowanych na pytanie: Czy Pani/Pana zdaniem turyści odwiedzający Mazury dbają o ochronę środowiska odpowiedziała, że NIE
• większość ankietowanych wskazała: biwaki, sporty motorowodne, żeglarstwo jako aktywności, które mają największy negatywny wpływ na środowisko
• ankietowani wskazywali także na brak w Polsce kultury dbania o dobro wspólne, lenistwo, egoizm oraz brak odpowiedniej edukacji ekologicznej, jako przyczyny zanieczyszczenia wód i zaśmiecenia Mazur

Eutrofizacja na Mazurach?
Glony w jes. DarginPrzez cały czas prowadzone są także obserwacje i badanie stanu wody. Do tej pory zbadano jeziora: Dargin, Kisajno, Niegocin, jez. Boczne, jez. Tałty. Oznaczenia fizyczno- chemiczne w jez. Niegocin, Boczne i Tałty były zbliżone i wykazywały bezpieczny poziom biogenów (związki azotu i fosforu), jednak na jeziorze Dargin zaobserwowano zwiększony zakwit glonów. Taka sytuacja może być spowodowana przez zjawisko eutrofizacji, które prowadzi do nadmiernego rozwoju organizmów i „zakwitu” wody.

Rejs Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich jest zarówno happeningiem jak i akcją promującą zmianę postaw wobec środowiska w czasie wypoczynku. W czasie rejsu przedstawiciele Fundacji Nasza ziemia i wolontariusze prowadzą działania edukacyjne i informacyjne, a także angażują turystów do bardziej aktywnego udziału w ochronie środowiska.

Finał kampanii – Sprzątanie świata – Polska w trzeci weekend września (20-21.09).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *