Solarne gniazdko – podłącz się do słońca!

Jak w prosty sposób przetworzyć energię słoneczną w elektryczną i wykorzystać ją do własnych potrzeb? SolarPlug, czyli przenośne gniazdko elektryczne to projekt przyszłości, który ma wiele zalet i kilka wad.

Ten sprytny pomysł w prosty sposób łączy oba te rozwiązania. Window Socket to mały przenośny kontakt wyposażony jest gumową przyssawkę i panel słoneczny. Urządzenie po wystawieniu na słońce bądź umocowaniu na nasłonecznionej powierzchni absorbuje energię słoneczną i zamienia w elektryczną. Co więcej, działa ono jak mały akumulator. Pięć do ośmiu godzin wystarcza, żeby całkowicie go naładować. Uzyskuje on wtedy maksymalną pojemność 1000 mA/h, zapewniając energię elektryczną na mniej więcej dziesięć godzin. Przenośne gniazdko można wówczas wykorzystywać jako źródło prądu w miejscach, gdzie nie mamy do niego dostępu, np. w autobusach, samochodach, samolotach, na statkach czy wolnym powietrzu.

Na razie to jednak tylko założenia. Choć Window Socket zapowiada się obiecująco, wymaga udoskonaleń. Przede wszystkim poprawienia efektywności, ponieważ przy tak niewielkich rozmiarach powierzchnia panelu słonecznego pochłania zbyt mało energii słonecznej we wskazanym czasie. Zakładana pojemność zaś (po odliczeniu strat na działanie własne urządzenia) daje znikome ilości energii elektrycznej, bo jedynie około trzech watów. A to pozwoliłoby przykładowo ładować szczoteczkę elektryczną przez około godzinę albo iPada przez 20 min.
Niemniej jednak urządzenie jest błyskotliwe i naprawdę łatwe w użyciu. Jego obsługa nie wymaga lektury skomplikowanych instrukcji. Działa po naładowaniu, kiedy pobierany jest później z niego prąd. Wyłącza się go, gdy przekręci się panel z gniazdkiem w prawo lub wyciągnie wtyczkę z kontaktu. Jest mały i lekki, idealny, żeby wrzucić go do torby. Gdyby usunąć usterki, można by je stosować wszędzie tam, gdzie tego będziemy potrzebować.

Więcej: www.yankodesign.com/2013/04/26/plug-it-on-the-window/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *