Nie pozwól zginąć małpce Sai

Niszczenie lasów równikowych ma wpływ na całą Ziemię i zagraża wielu rzadkim gatunkom roślin i zwierząt. 25 kwietnia na ekrany kin wchodzi przygodowy film familijny „Amazonia. Przygody małpki Sai”, który WWF Polska objął patronatem, aby uświadomić polskiemu społeczeństwu skalę problemu niszczenia Puszczy Amazońskiej.
Nie dalej jak miesiąc temu międzynarodowy oddział WWF donosił o anomaliach pogodowych w amazońskich stanach Brazylii, gdzie nadmiernie wysoki poziom rzek spowodował groźne powodzie. Stany Acre i Rondônia zostały odcięte w wyniku wylania rzek Acre i Madeira, które osiągnęły poziom o kilkanaście metrów wyższy niż normalnie odnotowywany. WWF ostrzega, że podobne sytuacje będą nieuniknione, jeśli nie zaprzestaniemy wylesiania Puszczy Amazońskiej i ingerowania w jej ekosystem.

Te największe na świecie lasy są domem dla 30 mln ludzi i10% znanych na świecie gatunków zwierząt i roślin, takich jak małpka kapucynka o imieniu Sai, bohaterka filmu „Amazonia”. Film, który powstał również z myślą o młodszych widzach, ukazuje piękno Amazonii. WWF jest zaangażowany w jej ochronę od ponad 40 lat.

Amazonia stanowi Zielone Płuca naszej planety – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Wylesianie ma negatywny wpływ na zmiany klimatu, gdyż niszczy lasy, jeden z najważniejszych, naturalnych mechanizmów stabilizacji poziomu dwutlenku węgla. Skutki postępującej ingerencji człowieka w lasach Amazonii mogą być nie tylko katastrofalne, ale też odczuwalne na całym świecie. Zmiany klimatu będzie odczuwać każdy z nas. Podobny problem dotyczy w tym samym stopniu innych lasów tropikalnych na świecie, w Azji i w Afryce Równikowej.

Bardzo nas cieszy współpraca z WWF, jedną z największych i najprężniej funkcjonujących organizacji ekologicznych na świecie – dodaje Małgorzata Kostro-Olechowska z Gutek Filmu. – Doceniamy i popieramy jej działania na rzecz ochrony przyrody. Nie wyobrażamy sobie lepszego partnera do współpracy przy promocji filmu „Amazonia. Przygody małpki Sai”, niezwykłej przygody dla całej rodziny z ekologicznym przesłaniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *